Urobili ste vä犀利士
čší nákup a chcete, aby vám potraviny vydržali čerstvé čo najdlhšie?
Spôsob, ako skladovať potraviny je základným krokom k udržaniu ich čerstvosti. Nevyhadzuje pokazené ovocie či zeleninu a skoncujte s plesnivým pečivom. Naučte sa správne skladovať potraviny a maximalizujte ich trvanlivosť a čerstvosť.
1. Ovocie ani zeleninu neumývajte
Vyhnite sa umývaniu ovocia či zeleniny pred uskladnením. Vlhkosť totiž podporuje rast plesní, čomu sa, samozrejme, chcete vyhnúť. Namiesto toho potraviny umývajte až tesne pred tým, ako ich budete konzumovať.
2. Vyberte správny obal
Vhodný obal dokáže predĺžiť životnosť potravín aj o niekoľko dní. Pred uskladnením potravín si preto dajte záležať na tom, aby ste vybrali správnu nádobu, krabičku či obal.
- Kávu skladujte v tmavej uzatvárateľnej nádobe, v ktorej si udrží svoju typickú arómu. Nádobu umiestnite na suché a chladné miesto. Odborníci odporúčajú kupovať zrnkovú kávu, ktorú si môžete pomlieť doma pred prípravou nápoja.
Vedeli ste, že vo svete sa vyhodí približne 40 – 50 % zeleniny a ovocia ?
- Syry, koreňovú zeleninu, čerstvé bylinky či hlávkový šalát zabaľte do obalu z včelieho vosku. Včelobaly sú vyrobené z vosku, jojobového a kokosového oleja, živice a 100 % bavlny. Vďaka tomu prispievajú k dlhšej čerstvosti potravín.
- Aby vám chlebík nestvrdol a nesplesnivel, použite aj na jeho uskladnenie včelí obal.
3. Čerstvé potraviny neznášajú plasty
Ak zvyknete baliť zvyšky potravín do alobalu alebo plastových vrecúšok, máme pre vás zlú správu. Plasty sú zabijakom čerstvosti.
Cez takéto materiály nemôže prúdiť vzduch, v dôsledku čoho sú ideálnym prostredím pre vznik vlhkosti a plesní.
Hnijúce ovocie, zelenina či plesnivé pečivo však môže byť minulosťou. Stačí, ak plasty vymeníte za obaly z včelieho vosku.
Do Včelobalu môžete zabaliť rozkrojené citrusy, jablká či zeleninu. Nechajte potraviny dýchať a predĺžte ich čerstvosť.
Okrem toho, že včelobaly udržia potraviny dlhšie čerstvé, ponúkajú množstvo ďalších výhod:
- obaly sú 100 % prírodné a ekologické
- včelí vosk zabraňuje tvorbe plesní a baktérií
- obaly je možné používať opakovane
- po použití ich stačí oprášiť, prípadne umyť vo vlažnej vode
- pružný materiál sa prispôsobí tvaru potraviny
4. Zlaté pravidlo FIFO
Poznáte pravidlo FIFO, ktorého sa držia všetci kuchári? First In, first Out znamená, že potraviny, ktoré majú najkratšiu trvanlivosť, by ste mali umiestniť dopredu chladničky.
Naopak potraviny, ktoré vydržia dlhšie čerstvé, môžete dať pokojne na vrchné poličky. Vďaka tomu budete mať prehľad o obsahu chladničky, špajzy aj ostatných skriniek s potravinami.
5. Sterilizujte a zamrazujte
Ak už teraz viete, že nejakú potravinu či jedlo nestihnete spotrebovať, môžete využiť overený postup našich starých mám. Už pripravený pokrm jednoducho sterilizujte alebo vložte do vhodného obalu a dajte do mrazničky.
Zmraziť môžete dokonca aj mlieko, no po rozmrazení ho použite na varenie či prípravu smoothie. Čo však do mrazničky rozhodne nepatrí, sú vysmážané jedlá. Tie radšej sterilizujte v sklenenom pohári.
Ak nechcete zbytočne plytvať jedlom a vyhadzovať potraviny len preto, že ste ich nestihli skonzumovať, vyskúšajte naše tipy. Najlepšia rada však znie – nekupujte zbytočne potraviny, ktoré nestíhate spotrebovať. Z obchodu nemusíte odchádzať s plnými taškami. Jedzte zdravo, kvalitne a lokálne.